X

Odzysk ciepła

Aby osiągnąć najwyższą wydajność systemu schładzania mleka instaluje się agregat chłodniczy w połączeniu z systemem odzysku ciepła Mueller Fre-Heater. Przy niskim poborze energii zapewnia to odzysk ciepła nawet do 70%.

Wydajność schładzalników do mleka może być zwiększona poprzez dodanie i wykorzystanie systemu odzysku ciepła. System ten podgrzewa wodę do 50 stopni C bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Może zostać użyty do podgrzewania wody dla różnych celów związanych np. z produkcją mleka. W zależności od okoliczności w systemie odzysku ciepła nawet do 70% dotychczas traconego ciepła może zostać ponownie wykorzystane.

System odzysku ciepła firmy Mueller może być używany wszędzie tam, gdzie zachodzi proces schładzania i może zostać zainstalowany zarówno w nowych jak i eksploatowanych systemach schładzania. System zwraca dziesiątki tysięcy litrów ciepłej wody praktycznie bez żadnych kosztów.

Jak działa odzysk ciepła?

Mleko z systemu udojowego trafia do schładzalnika poprzez wymiennik ciepła, który wstępnie je schładza. Odzyskane w ten sposób ciepło jest wykorzystywane do podgrzewania wody w zbiorniku, która może być wykorzystana zarówno do mycia systemu udojowego, jak również odprowadzona do innego wykorzystania w oborze, pomieszczeniach gospodarczych lub nawet doprowadzona do domu mieszkalnego.

Dzięki wstępnemu schłodzeniu mleko trafiające do schładzalnika ma niższą temperaturę, a co za tym idzie sam schładzalnik zużywa mniej energii na utrzymanie właściwej temperatury. Ponadto odzysk ciepła odbywa się w obiegu zamkniętym, co oznacza, że zimna woda wykorzystywana w pracy odzyskiwacza ciepła, jak i procesie chłodzenia powraca do zbiornika.

Ciepła woda wytwarzana przez system może być użyta do podgrzania bojlera z wodą do mycia systemu udojowego lub schładzalnika. Dla każdego 1 litra schłodzonego mleka system odzysku ciepła podgrzewa 1 litr wody o 10 stopni C. Temperatura wody jest uzależniona od poboru mocy przez system chłodzenia i czas schładzania.

MODEL POJEMNOŚĆ MAKSYMALNA (LITR)
HR60 I
60
HR80 I
80
HR100 I
100
HR100 I
130
HR150 I
150
HR200 I
200
HR250 I
250
HR300 I
300

Dostępne również większe pojemności

Fre-Heater firmy Paul Mueller

Fre-Heater firmy Paul Mueller Company może odzyskać do 60 procent energii marnowanej, zwykle wyrzucanej z systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Przekazując odzyskaną energię cieplną do wody, można zmagazynować ogromne ilości darmowej ciepłej wody do wykorzystania tam, gdzie zajdzie taka potrzeba.

Mueller Temp-Plate® jest sercem systemu Fre-Heater. Ta wysoce wydajna powierzchnia wymiany ciepła jest wykonana w 100% ze stali nierdzewnej. Dokładnie przetestowany i umieszczony na liście CSA US, spełnia wszystkie normy wymagane dla konstrukcji dwuściennych wymienników ciepła.

Przemysłowy zbiornik na wodę firmy Mueller Fre-Heater, wyłożony szkłem, jest odporny na rdzę i wyposażony w dwie wymienne anody magnezowe, które zapewniają dodatkową ochronę przed naturalną korozją wody, zwiększając żywotność zbiornika.
Ogrzewacz Frezowy Mueller ogrzewa i przechowuje w jednym urządzeniu, a ponadto działa na każdym źródle wody pitnej, ponieważ jest praktycznie odporny na korozję.

Chłodnice, zamrażarki, komercyjne systemy klimatyzacji, maszyny do lodu i inne systemy chłodnicze - wszystkie marnują wystarczającą ilość energii cieplnej do produkcji ciepłej wody na dużą skalę. Fre-Heater Mueller zwraca się sam za siebie, jednocześnie redukując koszty energii proporcjonalnie do zużycia ciepłej wody.

N1 - dopływ wody

N2 - odpływ freonu

N3 - detektor nieszczelności

N4 - dopływ freonu

N5 - odpływ wody